Statystycznie nawet 40% wizyt u lekarza ogólnego dotyczy problemów z układem trawiennym. Jedną z najczęstszych i najbardziej podstępnych chorób jest choroba układu pokarmowego.
Układ trawienny jest jednym z najważniejszych układów w organizmie. Wszystkie składniki odżywcze przechodzą przez układ pokarmowy, a następnie są przekształcane w niezbędne składniki budulcowe dla naszych tkanek. Jeśli na jakimkolwiek etapie trawienia wystąpią jakiekolwiek zakłócenia, reaguje na nie cały organizm, następuje zauważalne pogorszenie samopoczucia i jakości życia.
Układ trawienny jest jak długa, kręta droga. Pokarm najpierw dostaje się do jamy ustnej. Gruczoły ślinowe wydzielają ślinę, która pomaga w rozdrabnianiu pokarmu. Na tym etapie rozpoczyna się już trawienie.
Po przełknięciu jedzenia, pokarm dostaje się do przełyku przez gardło. Tutaj przemieszcza się w dół do żołądka. Aby zapewnić stopniowe przesuwanie się grudek pokarmu, na całej drodze znajdują się zastawki i zwieracze, które mimowolnie zamykają się i otwierają w razie potrzeby.
Żołądek ma kształt worka i łączy się z przełykiem i dwunastnicą. Żołądek wytwarza sok składający się z enzymów i kwasu. Rozkłada składniki odżywcze na prostsze związki.
Następnie dostają się do jelita cienkiego, które dzieli się na dwunastnicę, jelito czcze i kręte. W jelicie cienkim kontynuowany jest proces trawienia i następuje wchłanianie składników odżywczych.
Pozostałości grudek pokarmowych przechodzą do dolnego odcinka jelita grubego. Dzieli się na jelito ślepe, okrężnicę i odbytnicę. Żyjące tam bakterie odżywiają się błonnikiem i resztkami składników odżywczych oraz syntetyzują witaminy. Nadmiar wody jest wchłaniany z grudek pokarmu i powstaje kał. Jelito grube kończy się odbytem, przez który jelito jest opróżniane.
W trawienie zaangażowane są także inne narządy: wątroba, trzustka i pęcherzyk żółciowy. Wątroba odgrywa ważną rolę w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Pęcherzyk żółciowy wytwarza żółć, która jest potrzebna do trawienia pokarmu. Trzustka wydziela sok trzustkowy, który również bierze udział w trawieniu.
Na każdym etapie przechodzenia grudek pokarmu przez przewód pokarmowy mogą wystąpić problemy. Różne choroby prowadzą do złego trawienia, stanów zapalnych, bólu i dyskomfortu.
Jakie są choroby układu pokarmowego?
Istnieją dziesiątki chorób układu pokarmowego, z których niektóre są wrodzone, a inne mają charakter zakaźny, dlatego istnieje ryzyko zakażenia.
Choroby przełyku
Zapalenie przełyku jest stanem zapalnym spowodowanym refluksem kwasu z żołądka do przełyku. Powoduje uczucie pieczenia, ból przy przełykaniu i odbijanie się. Ciężka postać choroby nazywana jest chorobą refluksową przełyku.
Przepuklina rozworu przełykowego
Przepuklina rozworu przełykowego zaburza położenie przełyku, przesuwa jego granice i może spowodować wybrzuszenie przepony poza otwór przełykowy. Choroba jest spowodowana długotrwałym stanem zapalnym, a predyspozycje do jej wystąpienia są dziedziczne. Przepuklinę można usunąć jedynie poprzez operację.
Choroby żołądka
Zapalenie żołądka
Stan zapalny błony śluzowej żołądka, jest jedną z najczęstszych chorób. Kwasowość może być podwyższona lub wręcz przeciwnie - obniżona. Objawy i leczenie mogą się odpowiednio różnić. Zapalenie błony śluzowej żołądka jest wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori lub niewydolność układu odpornościowego.
Choroba wrzodowa
jest chorobą przewlekłą, z okresowymi zaostrzeniami w określonych porach roku i dnia. Powoduje powstawanie wrzodów na błonie śluzowej żołądka. Choroba ta jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do perforacji żołądka i krwawienia.
Pneumatoza
w ściankach tworzą się puste przestrzenie wypełnione gazem. Choroba dotyczy zwykle żołądka, ale może też dotknąć jelita. Może być spowodowana przepukliną, połykaniem powietrza podczas jedzenia lub zwiększonym ciśnieniem w otrzewnej. Istnieje również pneumatoza neurologiczna, która rozwija się u neurasteników, którzy mimowolnie połykają duże ilości powietrza.
Choroby jelit
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Choroba wrzodowa dwunastnicy jest często spowodowana wysoką kwasowością soku żołądkowego. Kwasowość powoduje niszczenie wyściółki jelita i powstawanie wrzodów.
Zapalenie dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy to stan zapalny wyściółki dwunastnicy. Często występuje w połączeniu z zapaleniem innych części przewodu pokarmowego.
Zapalenie jelit
Zapalenie jelit to przewlekły stan zapalny jelita cienkiego. Długotrwały przebieg może prowadzić do zaniku błony śluzowej. Zapalenie jelit często występuje razem z zapaleniem błony śluzowej żołądka.
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest ostrym stanem zapalnym jelita grubego. Jest on zwykle spowodowany zatkaniem światła wyrostka robaczkowego. Ból narasta szybko, a komórki zaczynają obumierać. Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne.
Zapalenie okrężnicy
Zapalenie okrężnicy to stan zapalny jelita grubego. Statystycznie występuje u prawie jednej na dwie osoby, które cierpią na inne problemy trawienne.
Hemoroidy
Hemoroidy to choroba żył odbytu, która dotyka wielu dorosłych. Ból, krwawa wydzielina i dyskomfort to główne objawy hemoroidów. Bez leczenia może dojść do poważnego zapalenia i powstania szczelin.
Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest jedną z najciekawszych i najczęstszych chorób. Dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana, ale IBS jest w dużej mierze chorobą psychiczną. Osoby cierpiące na IBS skarżą się na niewyjaśnione bóle, trudności z wypróżnianiem, wzdęcia, osłabienie, bóle głowy i wiele innych dolegliwości. Leczenie jest kompleksowe, obejmuje leczenie przez psychoterapeutę lub neurologa.
Dysbakterioza
Dysbakterioza nie jest sama w sobie chorobą, ale jest brana pod uwagę przy zalecaniu leczenia. Dysbakterioza zaburza równowagę flory jelitowej, która jest ważna dla trawienia. Z drugiej strony, flora bakteryjna u tej samej osoby zmienia się nawet w zależności od wieku i rodzaju diety, dlatego w niektórych krajach medycyna przestała w ogóle uznawać dysbakteriozę za rozpoznanie.
Niedrożność jelit
Niedrożność jelit nie jest samodzielną chorobą, ale zespołem chorobowym. Występuje w przypadku innych chorób. Pasaż treści jelitowej jest utrudniony, zwykle z powodu przeszkody mechanicznej. Schorzenie to powoduje silny ból i dyskomfort.
Choroby wątroby
Zapalenie wątroby
Zapalenie wątroby to stan zapalny wątroby, wywoływany głównie przez wirusy. Wirusowe zapalenie wątroby i wiele jego postaci są uważane za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób. Statystycznie rzecz biorąc, śmiertelność jest porównywalna ze śmiertelnością z powodu gruźlicy i HIV.
Marskość wątroby
Marskość wątroby jest chorobą przewlekłą, w której część tkanki wątrobowej zostaje zastąpiona tkanką łączną. Do rozwoju marskości wątroby dochodzi w wyniku długotrwałego zatrucia alkoholem, toksynami pasożytów i wirusów oraz lekami.
Choroba pęcherzyka żółciowego
Zapalenie pęcherzyka żółciowego to stan zapalny pęcherzyka żółciowego. Często występuje jako powikłanie kamicy żółciowej. Kamienie zakłócają przepływ żółci, a bakterie mogą osiedlać się w pęcherzu moczowym i wywoływać stan zapalny.
Choroby trzustki
Zapalenie trzustki spowodowane jest wydzielaniem się enzymów przez gruczoł które nie są uwalniane do jelita, ale zaczynają "trawić" sam gruczoł. Większość pacjentów nadużywa alkoholu, a tylko 20% przypadków jest spowodowanych innymi przyczynami.
Nowotwory o różnym umiejscowieniu
Nowotwory mogą być łagodne lub złośliwe i mogą być zlokalizowane w różnych częściach przewodu pokarmowego.
Rak przełyku, żołądka - często choroby te są śmiertelne. Choroby te częściej dotykają mężczyzn niż kobiety i występują głównie u osób po 50. roku życia.
Polipy jelitowe to łagodne nowotwory, które zwisają ze ścian jelita. Polipy są zwykle wynikiem długotrwałego stanu zapalnego błony śluzowej. Jednak bez leczenia choroba postępuje do bardziej niebezpiecznych postaci.
Jak leczy się choroby układu pokarmowego
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów pacjent powinien zgłosić się do lekarza ogólnego. Skieruje on pacjenta do odpowiedniego specjalisty: gastroenterologa, dietetyka i innych. Zaleca się diagnostykę i stosuje się różne metody, od testów po zdjęcia rentgenowskie i endoskopię.
Leczenie zależy oczywiście od konkretnej choroby. Jednak w prawie wszystkich chorobach układu pokarmowego zalecana jest dieta lecznicza, która sama w sobie rozwiązuje niektóre problemy.
W przypadku chorób zapalnych zwykle konieczne jest stosowanie specjalnych leków. Probiotyki i prebiotyki są stosowane w celu odbudowy uszkodzonej flory jelitowej. Ból i skurcze są łagodzone przez leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe.
Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne lub obserwacja w szpitalu. Na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego nie może być leczone w inny sposób. Interwencji chirurgicznej wymagają również wrzody, polipy jelit i guzy nowotworowe.
Zobacz także: Nietolerancje pokarmowe - jakie są i jak je rozpoznać?
Zapobieganie chorobom układu pokarmowego
Wiele chorób układu pokarmowego może powrócić, jeśli nie zadbasz o ich profilaktykę, nawet po skutecznym leczeniu. Nie ma się czego wstydzić, tak samo jak innych chorób.
Ważne jest, aby uważać na swoją dietę, zmienić nawyki żywieniowe i przestrzegać zalecanej diety. Nie należy podjadać w biegu ani jeść monotonnych posiłków. Jeśli masz z tym problemy, powinieneś zasięgnąć porady dietetyka lub psychologa.
Równie ważne jest unikanie złych nawyków, zwłaszcza alkoholu. Nie tylko osłabia zdrowie wątroby, ale także powoduje nadmierne wydzielanie kwasu w żołądku.
Chociaż stres nie ma bezpośredniego związku z trawieniem, ma on ogromny negatywny wpływ. Czasami część problemów trawiennych nie jest rozwiązywana przez leczenie żołądka lub jelit.
0 Komentarze