Powszechnie wiadomo, że woda jest źródłem życia.
Woda, wraz z powietrzem, zajmuje dla życia człowieka jedno z najważniejszych miejsc w utrzymaniu życia i zdrowia. Człowiek (jak każdy żywy organizm), składający się w ponad 70% z wody, może bez niej przebywać przez bardzo krótki czas. Wszystkie żywe istoty potrzebują wody - zwierzęta, ptaki, rośliny, a nawet mikroorganizmy. Bez wody nie będzie życia na Ziemi; w tym z powodu braku pożywienia, tj. rośliny bez wody nie będą rosły i nie przetrwają, zwierzęta hodowlane, ptaki też porzebują wody, nie mówiąc już o tym, że ryby żyją tylko wodzie. Tak więc człowiek potrzebuje wody nie tylko w sobie, ale także jako środek do produkcji żywności.
Na powierzchni naszej Ziemi, a także w atmosferze znajduje się ogromna ilość wody, ale niestety niewiele wody nadaje się do picia (woda w oceanach i morzach zawiera duże ilości soli i prawie niemożliwe jest jej picie bez odsalania, a odsalanie jest bardzo kosztowne) i jest nierownomiernie dystrybuowane na całym świecie.
Rola wody w organizmie człowieka
Woda w organizmie człowieka jest kluczowa, ponieważ dostarcza komórkom tlenu i składników odżywczych, pozwala przetwarzać żywność w energię, usuwa toksyny i odpady z naszego organizmu oraz jest zaangażowana w regulację temperatury ciała.
Dzięki wodzie żywność, którą spożywamy, jest szybko trawiona i wchłaniana przez organizm. Woda służy jako "smar" dla naszych stawów oraz reguluje i utrzymuje temperaturę naszego ciała.
Pomimo tego, że woda nie ma wartości energetycznej (brak w niej białek, tłuszczów i węglowodanów), konieczna jest do rozpuszczenia witamin niezbędnych do normalnego życia człowieka. Oto witaminy w organizmie człowieka które są rozpuszczane przez wodę:
- - Witamina C- jest niezbędna w funkcjonowaniu układu odpornościowego, odpowiedzialna za wchłanianie żelaza. Niedobór prowadzi do kruchych i krwawiących dziąseł, krwotoków z powodu zwiększonej przepuszczalności i kruchości naczyń włosowatych.
- - Witamina B1 (tiamina) - w postaci powstałego z niej difosforanu tiaminy wchodzi w skład najważniejszych enzymów metabolizmu węglowodanów i energii, dostarczając organizmowi substancji energetycznych i plastycznych, a także metabolizmu aminokwasów rozgałęzionych. Brak tej witaminy prowadzi do poważnych zaburzeń układu nerwowego, pokarmowego i sercowo-naczyniowego.
- - Witamina B2 (ryboflawina) - w postaci koenzymów uczestniczy w reakcjach redoks, zwiększa podatność barwy na analizator wzrokowy i adaptację do ciemności. Niewystarczającemu spożyciu witaminy B2 towarzyszy naruszenie stanu skóry, błon śluzowych, upośledzenie widzenia światła i półmroku.
- - Witamina B6 (pirydoksyna) - w postaci swoich koenzymów uczestniczy w przemianach aminokwasów, metabolizmie tryptofanu, lipidów i kwasów -nukleinowych, uczestniczy w utrzymaniu odpowiedzi immunologicznej, uczestniczy w procesach hamowania i wzbudzania w ośrodkowym układzie nerwowym, przyzyczynia się do prawidłowego tworzenia czerwonych krwinek, utrzymując prawidłowy poziom homocysteiny we krwi. Niewystarczającemu spożyciu witaminy B6 towarzyszy spadek apetytu, naruszenie stanu skóry, rozwój homocysteinemii, niedokrwistość.
- - Niacyna - jako koenzym bierze udział w reakcjach redoks metabolizmu energetycznego. Nieodpowiedniemu przyjmowaniu witamin towarzyszy naruszenie normalnego stanu skóry, przewodu pokarmowego i układu nerwowego.
- - Witamina B12 odgrywa ważną rolę w metabolizmie i konwersji aminokwasów. Kwas foliowy i witamina B12 to powiązane ze sobą witaminy zaangażowane w hematopoezę. Brak witaminy B12 prowadzi do rozwoju częściowego lub wtórnego niedoboru kwasu foliowego, a także niedokrwistości, leukopenii i małopłytkowości.
- - Foliany - jako koenzym biorący udział w metabolizmie kwasów nukleinowych i aminokwasów. Niedobór folianów prowadzi do zakłócenia syntezy kwasów nukleinowych i białka, co skutkuje zahamowaniem wzrostu i podziału komórek, zwłaszcza w szybko proliferujących tkank: szpiku kostnym, nabłonku jelitowym itp. Niewystarczająca podaż folianów podczas ciąży jest jedną z przyczyn wcześniactwa, niedożywienia, wady wrodzonej i zaburzeń rozwojowych dziecka. Wykazano silny związek między poziomem kwasu foliowego, homocysteiny i ryzykiem chorób układu krążenia.
- - Kwas pantotenowy bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów, węglowodanów, cholesterolu, syntezie szeregu hormonów, hemoglobiny, wspomaga wchłanianie aminokwasów i cukrów w jelicie oraz wspomaga pracę kory nadnerczy. Brak kwasu pantotenowego może prowadzić do uszkodzenia skóry i błon śluzowych.
- - Biotyna - bierze udział w syntezie tłuszczów, glikogenu, metabolizmie aminokwasów. Niedostateczne spożycie tej witaminy może prowadzić do zaburzenia prawidłowego stanu skóry.
Każdego dnia z naszego organizmu wydalane jest około 2 litrów płynów. Wilgoć jest wydalana przez skórę, układ moczowy, jelita i płuca; Dlatego zapasy wody muszą być uzupełniane w odpowiednim czasie, w tym aby nie doszło do odwodnienia (objawiającego się zmęczeniem, bólami mięśni i głowy, pragnieniem, w ciężkich przypadkach utratą przytomności). Woda jest też lekarstwem na praktycznie każdą chorobę - nawet w przypadku uzależnienia od alkoholu, terapeuci zalecają pić tylko wodę.
Wodę należy pić równomiernie przez cały dzień. Nie należy rekompensować utraty wody herbatą lub kawą, ponieważ mają właściwości moczopędne. Konieczne jest picie bez czekania na suchość w ustach, pragnienie (w tym czasie nastąpiło już odwodnienie). Podczas dużego wysiłku fizycznego, w gorącym klimacie itp. może wystąpić potrzeba zwiększonego spożycia wody pitnej, więc jeśli nie ma swobodnego dostępu do wody pitnej, to podczas uprawiania sportów, wędrówek pieszych, przebywania w warunkach wysokiej temperatury powietrza itp. musisz mieć przy sobie wystarczającą ilość wody pitnej (nie używaj do tego słodkich napojów gazowanych)
Ile należy pić wody dziennie?
Zapotrzebowanie na wodę dla organizmu jest kwestią bardzo indywidualną. Wpływa na nie bardzo dużo czynników, takich jak masa ciała, wiek, spożywane posiłki, klimat, temperatura otoczenia oraz aktywność fizyczna. Zatem ile litrów wody dziennie pić? Ogólne zapotrzebowanie dla populacji Polski, ustalone na poziomie wystarczającego spożycia, wynosi 2 l wody w przypadku kobiet i 2,5 l w przypadku mężczyzn. Na tej podstawie można wyliczyć ile szklanek wody dziennie należy wypijać. Zwykle ilość ta będzie wahać się od około 8 do 10 szklanek dziennie.
Znaczenie wody w przyrodzie i życiu człowieka
Woda w przyrodzie odgrywa istotną rolę. Wody oceanów, mórz, jezior, rzek i innych (w tym sztucznie utworzonych zbiorników) są kluczowe w tworzeniu klimatu światowego, a także klimatu danego obszaru. Woda odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie fotosyntezy. Bez wody rośliny nie byłyby w stanie przekształcić dwutlenku węgla w tlen, co oznacza, że powietrze nie mogłoby oddychać.
Woda jest potrzebna do zaopatrzenia człowieka w żywność (rośliny uprawne i zwierzęta, ptaki), na potrzeby domowe, do higieny osobistej, do produkcji energii elektrycznej, do zaopatrzenia w ciepło (centralne ogrzewanie) budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i przedsiębiorstw przemysłowych, dla zwalczania szkodników, szkodliwych owadów (dezynfekcja), w celu zwiększenia żyzności gleby przy stosowani nawozów mineralnych itp.
Dostęp do zasobów wodnych jest ważnym czynnikiem podtrzymującym życie każdego państwa, a czasami prowadzi do konfliktów (plemiennych, międzypaństwowych - zwłaszcza w warunkach pustynnych).
Dla ludzkości ważny jest nie tylko dostęp do wody pitnej, wód oceanów, ale także zachowanie tego bezcennego bogactwa!
0 Komentarze