Nie wszystkie diety są równie korzystne. Drastyczne ograniczenie kalorii i próba jak najszybszego pozbycia się zbędnych kilogramów (np. schudnięcie 10 kg na plażę lub wesele w ciągu dwóch tygodni) sprawiają, że metabolizm nie funkcjonuje prawidłowo. Szczególnie dotknięte są mózg i układ hormonalny.
Dobra dieta odchudzająca powinna opierać się na stopniowym ograniczaniu - najpierw eliminuje się najbardziej szkodliwe produkty spożywcze, a dopiero potem obniża się ich kaloryczność. Jakie są dokładnie szkody zdrowotne związane z odchudzaniem?
Jak dieta wpływa na zdrowie?
Niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia to główne przyczyny przybierania na wadze. Z kolei, aby schudnąć, należy więcej się ruszać (w szczególności wykonywać zalecaną dzienną liczbę kroków) i stosować zrównoważoną dietę.
Jednak chęć jak najszybszej utraty wagi prowadzi do poszukiwania "najskuteczniejszej" diety - najczęściej polegającej na drastycznym ograniczeniu kalorii i wyeliminowaniu z diety wielu pokarmów. Takie diety, choć mogą pomóc w utracie wagi, są szkodliwe dla organizmu.
Przede wszystkim diety "uderzeniowe" mają negatywny wpływ na poziom hormonów (u kobiet na cykl menstruacyjny, a u mężczyzn na poziom testosteronu i potencję). Przede wszystkim ograniczenie węglowodanów prawie zawsze ma wpływ na nastrój - poprzez zwiększenie nerwowości.
Jakie diety mogą prowadzić do śmierci?
Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są diety beztłuszczowe (w tym dieta Elbeina). Choć pomysł całkowitego unikania tłustych potraw w celu spalenia podskórnej tkanki tłuszczowej może wydawać się logiczny, takie diety są szkodliwe dla funkcji metabolicznych. Przypomnijmy, że ponad 60% mózgu składa się z tłuszczu.
Co więcej, ścisła dieta wegetariańska może szkodliwie wpływać na organizm człowieka. Wykluczając z diety produkty pochodzenia zwierzęcego, należy zarówno uważać na kalorie (najczęściej drastycznie obniżone), jak i zadbać o to, by w diecie znalazły się produkty białkowe i odpowiednia ilość witaminy B12.
Dlaczego dieta nie działa po raz drugi?
Co ciekawe, pierwsza próba schudnięcia za pomocą diety może przynieść rezultaty niezależnie od tego, czy dieta jest odpowiednio dobrana, czy nie. Często chodzi o kontrolowanie spożywanych pokarmów - co samo w sobie jest korzystne dla normalizacji wagi.
Uzyskanie efektu po raz drugi jest zwykle niemożliwe - dieta po prostu nie działa. Nie należy jednak winić za to metabolizmu, który został uszkodzony. Najczęściej przyczyną nie jest sama dieta, ale to, jak dobrze została opracowana i jak starannie jest przestrzegana.
Dieta bez uszczerbku na zdrowiu
Bezpieczna i zdrowa dieta polega na umiarkowanym ograniczeniu dziennej dawki kalorii (nie więcej niż o 20%) oraz przyjmowaniu odpowiedniej ilości błonnika i tłuszczów roślinnych. Aby utrzymać dobry nastrój, nie zaleca się ograniczania ilości węglowodanów poniżej 50 g dziennie.
W większości przypadków, aby schudnąć, należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać, a dopiero potem rozpocząć dietę. Innymi słowy, ważne jest, aby najpierw poznać zdrowe i niezdrowe węglowodany, indeks glikemiczny i rodzaje tłuszczów, a dopiero potem przejść na dietę.
Jak dieta wpływa na siłę działania?
U mężczyzn prawidłowy poziom hormonów w organizmie wymaga obecności w diecie wielu składników odżywczych - przede wszystkim jodu, żelaza, magnezu i cynku. Na przykład dieta uboga w cynk i magnez (zwłaszcza w połączeniu z ograniczeniem ilości tłuszczu) prowadzi do niskiego poziomu testosteronu i problemów z potencją.
Dieta o zbyt niskiej zawartości kalorii również może być szkodliwa dla zdrowia mężczyzn. Średnie spożycie kalorii na poziomie 2500 kcal przestawia organizm na "tryb przetrwania" - w praktyce oznacza to spadek libido i funkcji seksualnych.
Z kolei u kobiet ostre ograniczenie kalorii w diecie prowadzi do zatrzymania miesiączki - a im dłużej taka dieta jest stosowana, tym poważniejsze są szkody.
0 Komentarze