Piramida żywieniowa może być postrzegana jako wzór do naśladowania, który jest również podstawą wielu diet, w tym śródziemnomorskiej; przewiduje ona spożywanie określonych produktów częściej lub rzadziej, w zależności od ich pozycji w poszczególnych polach piramidy. Aby lepiej to zrozumieć, przygotowaliśmy dla Ciebie przydatny przewodnik.
Co to jest piramida żywieniowa?
Piramida żywieniowa to prosta i bardzo plastyczna koncepcja kategoryzacji produktów żywnościowych, dzięki której można dowiedzieć się więcej o ich wartościach odżywczych. Nieprzypadkowo pojęcie piramidy żywieniowej jest znane już dzieciom w wieku szkolnym, które rozpoczynają zapoznawanie się z żywnością od pogłębienia charakterystyki każdego z produktów.
Ogólnie rzecz biorąc, wiemy, jak ważna jest edukacja żywieniowa dla nowych pokoleń, aby ucząc się dobrze odżywiać, zapewnić im zdrową przyszłość. W tym miejscu pojawia się piramida, w której znajdują się wszystkie rodzaje pożywienia: mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych, zboża, kwas mlekowy, owoce i warzywa oraz różne źródła dobrych tłuszczów, z których każdy umieszczony jest na określonej wysokości.
W 1992 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opracował pierwszą piramidę żywieniową, która z czasem uległa wielu zmianom i nadal istnieje w kilku wersjach, w zależności od rodzaju diety, jaką chcemy stosować. Ogólnie rzecz biorąc, schemat piramidy żywieniowej dobrze nadaje się do przedstawiania różnych stylów odżywiania, ale we Włoszech jest on stosowany głównie w odniesieniu do diety śródziemnomorskiej.
Jak czytać piramidę żywieniową?
Produkty są umieszczone w piramidzie żywieniowej zgodnie z bardzo specyficzną logiką: u podstawy znajdują się te, które powinny być spożywane częściej i które stanowią podstawę naszej codziennej diety, natomiast w miarę zbliżania się do czubka pudełka są wypełnione mniej zdrowymi produktami spożywanymi sporadycznie.
U podstawy piramidy znajdują się: makaron, chleb i płatki zbożowe, których nigdy nie powinno zabraknąć w każdym posiłku, przy czym należy zróżnicować ich jakość i w miarę możliwości wybierać je z mąki nieprzesianej.
Tuż powyżej znajduje się poziom poświęcony owocom i warzywom, bardzo zdrowym źródłom błonnika dla całego organizmu, nieodzownym jako przekąski lub dodatki do każdego posiłku.
Kiedy jednak ponownie przesuniemy się w górę, przychodzi kolej na białka zwierzęce, takie jak ryby, mięso, jaja, mleko i sery.
Na szczycie piramidy znajdują się słodycze, cukier, a wszystkie te produkty są uważane za niezdrową żywność, której spożycie należy bezwzględnie ograniczyć.
Ponadto większość dietetyków zgadza się, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie powinno być podzielone w zależności od wieku, stylu życia i innych czynników związanych z kondycją fizyczną danej osoby.
Korzyści wynikające z diety zgodnej z piramidą żywieniową
Stosowanie jednej diety, opartej na tym, czego nauczono się dzięki piramidzie żywieniowej, jest korzystne dla całego organizmu. We Włoszech dieta śródziemnomorska jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i wierzymy, że jeśli zaczniesz regulować swoją dietę, ograniczając pewne produkty na rzecz innych, przyniesie to wyjątkowe rezultaty zdrowotne.
Aby zrozumieć, o czym mówimy, spróbujmy podsumować porcje przeznaczone do codziennego spożycia podstawowych produktów żywnościowych. Poniższe dane mają charakter czysto orientacyjny, ponieważ każdy z nas ma inne zapotrzebowanie energetyczne, a porady należy szukać bezpośrednio u doświadczonego dietetyka.
- - 60/70 g pełnych ziaren przy każdym posiłku
- - obfitość warzyw, zarówno gotowanych, jak i surowych
- - 2 lub 3 porcje owoców dziennie
- - 2 lub 3 porcje warzyw tygodniowo
- - 1 porcja suszonych owoców dziennie (jako przekąska)
- - białko zwierzęce w każdym posiłku (preferuj chude kawałki mięsa i ryby)
- - 1 lub 2 porcje sera tygodniowo
- - rafinowane zboża z umiarem
- - tłuszcze roślinne przy każdym posiłku (w odpowiednich ilościach)
Zmieniając źródła białka, preferując owoce, warzywa i pełne ziarna, cały organizm będzie mógł korzystać z mocy przeciwutleniaczy zawartych w tych pokarmach.
Taki styl odżywiania:
- - zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych
- - chroni przed nowotworami
- - dobre dla serca
- - zmniejsza ryzyko cukrzycy
- - zwalcza zespół metaboliczny
- - zapobiega demencji starczej i chorobie Alzheimera
0 Komentarze