Koncentracja i utrzymywanie wysokiego poziomu wydajności w napiętym rytmie życia prowadzi do stresu i wyczerpania psychicznego, co ma znaczący wpływ na pamięć i inteligencję. Jak można zmienić tę sytuację bez stosowania leków?
Pokarm dla mózgu, w połączeniu ze zdrowym planem snu i ćwiczeniami fizycznymi, poprawia pamięć, koncentrację i inteligencję. Co więcej, wyeliminowanie z diety wielu pokarmów, które uważamy za "ogólnie niezdrowe", poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza zagrożenia dla jego zdrowia.
Badania dowodzą, że pewne elementy zawarte w produktach spożywczych mają pozytywny wpływ na układy molekularne i wspomagają funkcje poznawcze:
- - Aminokwasy wspomagają działanie neuroprzekaźników, endogennych substancji chemicznych, które przekazują sygnały między komórkami nerwowymi. Pomaga to utrzymać aktywność mózgu.
- - Glukoza jest głównym źródłem energii dla ludzkiego mózgu.
- - Kwasy tłuszczowe wzmacniają komórki nerwowe. Dostarczają one niezbędnych składników odżywczych do komórek mózgowych i usuwają szkodliwe toksyny.
- - Przeciwutleniacze chronią komórki mózgu, hamując utlenianie, zmniejszając jego negatywne skutki i usuwając utleniacze z organizmu.
Codzienne spożywanie produktów wspomagających pracę mózgu i zawierających korzystne substancje może znacząco zwiększyć jego wydajność i koncentrację.
10 pokarmów, które poprawiają funkcjonowanie mózgu
1. Orzechy i nasiona
Orzechy, takie jak orzechy włoskie i migdały, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, których mózg potrzebuje do zdrowego funkcjonowania, oraz przeciwutleniającą witaminę E, która chroni komórki nerwowe i zmniejsza zagrożenie dla zdrowia mózgu.
Pełne ziarna, fasola i nasiona - słonecznik, dynia i inne - są również doskonałym źródłem aminokwasów i cynku, które poprawiają pamięć i zwiększają jasność umysłu.
Dietetycy zalecają spożywanie orzechów i nasion jako zdrowej przekąski - wystarczającej do zaspokojenia głodu w południe i pokrycia dziennego zapotrzebowania na substancje wspomagające pracę mózgu.
2. Łosoś i inne tłuste ryby
Innym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 jest łosoś. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w tłustych rybach, takich jak tuńczyk, śledź i sardynki, mają ochronny wpływ na mózg w okresie starzenia się, zmniejszając ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
W perspektywie krótkoterminowej mają one pozytywny wpływ na zdrowie poznawczo-behawioralne, znacznie zmniejszając ryzyko i objawy depresji, ADHD i lęku.
3. Zielone warzywa
Bogate w przeciwutleniacze i witaminę C zielone warzywa liściaste są znane ze swojego pozytywnego wpływu na ogólne samopoczucie i sprawność umysłową.
Ponadto warzywa, takie jak brokuły, awokado czy jarmuż, skutecznie zwalczają raka. Zawierają witaminę K, która zwalcza brak koncentracji, zapobiega chorobie Alzheimera i działa odmładzająco.
Szpinak, jarmuż i boćwina zawierają również pobudzające mózg witaminy z grupy B oraz żelazo, które pomagają w transporcie tlenu do mózgu.
4. Ciemna czekolada
Im ciemniejsza czekolada, tym lepiej: najlepiej wybrać czekoladę o zawartości kakao 70% lub więcej. Ciemna czekolada jest bogata we flawonoidy, które stymulują przepływ krwi do mózgu, oraz w pierwiastki takie jak żelazo, mangan, miedź i magnez, które zwiększają energię i wspomagają wiele funkcji organizmu.
Spożywanie kakao poprawia funkcje poznawcze i zmniejsza stres.
5. Pomidory
Pomidory zawierają karotenoidy, które chronią tłuszcz w organizmie. Ponieważ mózg składa się w 60% z komórek tłuszczowych, pomidory sprzyjają zachowaniu zdrowia.
Pomidory są doskonałym źródłem dwóch rodzajów karotenoidów: likopenu i beta-karotenu. Są one silnymi przeciwutleniaczami, które chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, regulują wzrost komórek, działają przeciwstarzeniowo i poprawiają pamięć.
6. Jaja
Wielu z nas spożywa jajka głównie jako źródło białka, ale mają one o wiele więcej wartości dla naszego zdrowia. Zawierają cholinę, która reguluje enzymy istotne dla zdrowia psychicznego.
Jaja to bezpieczny sposób na spożywanie cholesterolu, który wzmacnia komórki i struktury mózgu. Jaja zawierają również przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze, które odżywiają i chronią mózg.
7. Jagody
Jagody są doskonałym źródłem witamin, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Zawierają witaminy C i K, przeciwutleniacze, błonnik i wiele innych ważnych składników odżywczych.
Ciemne owoce jagodowe, takie jak jeżyny, borówki i czereśnie, są źródłem flawonoidów, które poprawiają zdrowie mózgu i pamięć.
Świeże jagody są zwykle sezonowym przysmakiem, ale suszone i mrożone są również bogate w zdrowe składniki odżywcze i mogą być spożywane przez cały rok.
8. Zielona herbata
Zielona herbata jest od wieków używana jako lek. Lista korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest długa, ale my skupimy się tutaj na jej pozytywnym wpływie na mózg. Jest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze, które chronią mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.
W 1494 r. japońscy naukowcy zidentyfikowali w zielonej herbacie aminokwas o nazwie L-teanina. Sprzyja relaksacji i ułatwia zasypianie, pomaga utrzymać koncentrację, regulować emocje i zwiększać zdolności poznawcze.
9. Szałwia i rozmaryn
Dodawanie tych ziół do ulubionych potraw nie tylko poprawia ich smak, ale także wyostrza umysł, łagodzi zmęczenie i poprawia jasność umysłu.
Szałwia i rozmaryn zawierają ponad 40 substancji czynnych, które poprawiają zdrowie mózgu i zwiększają zdolności poznawcze. Sprzyjają skupieniu, koncentracji i wyciszeniu, które są ważne dla uwagi i pamięci długotrwałej.
10. Czerwone wino
Podczas gdy duże ilości alkoholu mają niszczący wpływ na ogólne samopoczucie, a w szczególności na zdrowie mózgu, niewielka ilość czerwonego wina odświeża i ożywia mózg.
Badania wykazały, że czerwone wino, poza działaniem relaksującym, poprawia również zdolność mózgu do usuwania szkodliwych toksyn poprzez regulację układu limfatycznego, zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz poprawia zdolności poznawcze i umiejętności motoryczne.
5 pokarmów, które uszkadzają mózg
Dowiedzieliśmy się, które pokarmy są dobre dla zdrowia, ale wiedza, czego należy unikać, jest również ważna dla utrzymania zdrowia mózgu, dobrej pamięci i koncentracji:
1. Żywność i napoje zawierające cukier
Badania dowodzą, że wyższe poziomy cukru we krwi nie tylko prowadzą do nadwagi i zwiększają ryzyko cukrzycy, ale także zwiększają ryzyko demencji. Spróbuj zastąpić je niesłodzoną herbatą, wodą, sokami warzywnymi i niesłodzonymi produktami mlecznymi.
2. Tłuszcze trans
Tłuszcze trans, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, można znaleźć w niewielkich ilościach w naturalnej i zdrowej żywności, takiej jak nabiał i mięso, gdzie nie stanowią poważnego problemu. Znacznie bardziej szkodliwa jest żywność produkowana przemysłowo, stosowana w przekąskach, pakowanych wypiekach i daniach typu fast food.
Ponieważ istnieje związek między spożyciem tłuszczów trans a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera, Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła wytyczne dotyczące eliminacji tłuszczów trans z globalnej podaży żywności.
3. Aspartam
To, co uważa się za "lepsze od cukru", w rzeczywistości wcale nie jest lepsze. Jest skuteczny w odchudzaniu, ponieważ nie ma kalorii, ale jego składniki - fenyloalanina, metanol i kwas asparaginowy - mają negatywny wpływ na zdolności poznawcze, nastrój i czujność.
Zdrowym wyborem, zalecanym przez ekspertów, jest zmniejszenie ilości cukru i sztucznych substancji słodzących w diecie lub całkowite ich unikanie.
4. Alkohol
Podczas gdy eksperci zauważają pozytywny wpływ umiarkowanych ilości czerwonego wina na zdrowie mózgu, nadmierne spożycie alkoholu może powodować poważne problemy, o których każdy powinien wiedzieć. Najczęstsze negatywne skutki to zmniejszenie objętości mózgu, problemy metaboliczne i zaburzenia neuroprzekaźników. Powodują one utratę pamięci, zaburzenia zachowania, depresję i długotrwałe uszkodzenia mózgu.
5. Węglowodany rafinowane
Węglowodany rafinowane to cukier i wysoko przetworzone ziarna, takie jak biała mąka. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny (IG) są one uważane za szkodliwe dla mózgu: pokarmy o wysokim IG pogarszają pamięć zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i mogą powodować choroby zwyrodnieniowe. Zdrowymi alternatywami są produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.
0 Komentarze