Jak powszechnie wiadomo, konserwanty w produktach ze sklepów spożywczych są szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby utrzymać żywność w dobrym stanie przez dłuższy czas, możemy użyć niektórych produktów, które mamy w domu, takich jak sól, ocet czy goździki. Przedstawiamy 6 wskazówek, w jaki sposób możemy przechowywać żywność w domu bez niezdrowych dodatków.
Po pierwsze - opakowanie
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy mieć, są pojemniki do przechowywania żywności.
Są rzeczy, które tego nie potrzebują, np. świeże owoce, takie jak banan, awokado, pomarańcza, cytryna itp. Należy je pozostawić w temperaturze pokojowej (w chłodnym, suchym miejscu, nie na słońcu) i spożyć jak najszybciej. Jednak inne owoce i warzywa wymagają szczególnej opieki. Na przykład truskawki, maliny, pomidory itp.
Do tych rzeczy służy nam pojemnik lub perforowana torba do żywności, która umożliwia cyrkulację powietrza i przechowywanie żywności w lodówce.
Orzechy, nasiona, zboża i rośliny strączkowe również najlepiej przechowywać w oddzielnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby chronić je przed wilgocią i skrajnymi temperaturami. Przechowuj je w spiżarni lub szafkach kuchennych.
Szklane słoiki, które pozostały (np. po konserwach), należy dobrze umyć i odstawić na miejsce. Podczas przygotowywania pieczonej papryki, pasztetów warzywnych, pikli itp., wysterylizuj je we wrzącej wodzie i zapakuj swoje preparaty. Przechowywanie żywności ugotowanej w próżni zapobiega szybkiemu rozwojowi bakterii i grzybów na skutek kontaktu z powietrzem, a także zachowuje kolor żywności (utlenianie jest ograniczone).
Sól, starożytny środek konserwujący
Jeśli chcemy, aby pasztet, sos lub tofu przetrwały jeszcze kilka dni, będziemy musieli dodać jakiś środek konserwujący, który pomoże nam je lepiej zakonserwować, aby nie pleśniały itp. W tym celu można wykorzystać składniki, które zwykle mamy w domu i które od wieków (jeśli nie od tysięcy lat) są używane do konserwowania żywności.
Jest to najprostsze rozwiązanie. Sól kuchenna (chlorek sodu) jest bardzo dobra do wielu przetworów, ponieważ nie tylko dodaje smaku, ale także pomaga ograniczyć rozwój niepożądanych mikroorganizmów.
Nie trzeba dodawać dużej ilości soli, wystarczy tyle, aby nadać im odpowiedni smak. Kolejną rzeczą jest konserwowanie w soli lub solance, które wymaga dużej ilości, ale generalnie w domu, z wyjątkiem pikli, nie jest to metoda do codziennego użytku.
Podczas przygotowywania sosów, pesto, pasztetów itp. itp., nie zapomnij posolić i dobrze zapakować, aby dłużej zachowały swoje właściwości.
Aby zakonserwować tofu po otwarciu, najlepiej włożyć je do małego garnka (nieco większego niż jego rozmiar) z wodą i solą, tak aby całkowicie je przykryć, dobrze przykryć i przechowywać w lodówce. Nie dodawaj zbyt dużo soli, ¼ łyżeczki wystarczy na pół kilograma tofu.
Sprawdź także: 10 powodów, dla których wiosna to najlepszy czas na odchudzanie - https://dietanatacy.pl/a/ofep,10-powodow-dla-ktorych-wiosna-to-najlepszy-czas-na-odchudzanie
Ocet i sok z cytryny dla utrwalenia smaku
Duże ilości octu lub cytryny dodajemy do marynat, zarówno w celu utwardzenia, zakonserwowania, jak i nadania smaku. Do sosów i rzeczy, które chcemy przechowywać, możemy dodać niewielką ilość wraz z solą jako środka konserwującego. Użyj go tylko tyle, aby nie miał smaku octu (wymieszaj go przed zapakowaniem i nadaniem smaku).
Ocet i sok z cytryny zakwaszają środowisko i hamują rozwój bakterii i mikroorganizmów niszczących żywność. Możesz dodać kilka kropel octu lub soku z cytryny do wspomnianego wcześniej tofu, sosu pomidorowego, pieczonych warzyw itp.
Oliwa z oliwek w stylu śródziemnomorskim
Oliwa z oliwek bardzo dobrze przechowuje wiele rzeczy: suszone pomidory, paprykę i inne pieczone warzywa. Najważniejsze jest upewnienie się, że pojemnik dobrze nasiąknie jedzeniem i nie dostanie się do niego powietrze.
Aby uniknąć jełczenia, przechowuj wszystko, co przechowujesz w oleju, w spiżarni, na meblach lub w lodówce, w chłodnym i suchym miejscu, z dala od światła i oczywiście dobrze przykryte.
Czosnek
Czosnek może być przydatny w niektórych preparatach, ponieważ pomaga hamować rozwój niektórych bakterii. Nie można go używać do wszystkiego (na przykład do dań słodkich), ale oczywiście można dodawać czosnek do pieczonych warzyw (takich jak papryka), które chcemy zachować, do sosów, pasztetów i mieszanek innych warzyw. Czosnek jest tylko jednym z wielu środków konserwujących.
Goździki, dodatek aromatyczny
Jest to przyprawa często stosowana w marynatach i przetworach domowych. Goździki mogą pomóc w ograniczeniu rozwoju bakterii i grzybów, choć nie można ich również stosować w dużych ilościach, ponieważ wpłynie na smak naszego preparatu.
Pomocniczo można dodać 3-4 lekko rozgniecione goździki do wszystkiego, co będzie przechowywane (np. pieczonych lub gotowanych warzyw, sosów itp.). Nie jest to metoda tak skuteczna jak sól i ocet, a jedynie pomocna.
Ostra papryka, egzotyczny środek konserwujący
Pasta z suszonych chilli i papryczek chilli jest powszechnie stosowana w kuchni wschodnioazjatyckiej do konserwowania żywności. Jakie ma zalety? Jest to doskonały środek konserwujący. Jakie natomiast ma wady? Wszystkie potrawy będą miały ostry smak.
Ogólnie rzecz biorąc, pomaga zapobiegać rozwojowi drożdży i bakterii psujących żywność. Możemy go używać do już pikantnych potraw, które chcemy zachować, takich jak sosy, makarony i niektóre fermentowane produkty spożywcze, np. kimchi. Aby poprawić te właściwości, należy je również przechowywać w chłodzie.
Konserwanty domowej roboty do zachowania świeżości żywności
Używajmy konserwantów, aby owoce, warzywa i produkty (np. domowe sosy pomidorowe) przetrwały znacznie dłużej, zwłaszcza gdy składniki są poza sezonem i psują się. Zwykle to robimy, np. gdy trzymamy resztki jedzenia w pojemniku w lodówce, choć nie zwracamy na to uwagi.
W innych przypadkach dodajemy pewne składniki, takie jak sól lub ocet, aby przedłużyć ich trwałość. W ten sposób możemy zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności, ilość produkowanych odpadów oraz cenę zakupu, ponieważ nie musimy wymieniać rzeczy, które musieliśmy wyrzucić.
Właściwe przechowywanie żywności jest niezbędne, aby uniknąć niepożądanych bakterii, pleśni i innych organizmów, które mogą spowodować, że żywność stanie się niejadalna. Zapamiętaj te bardzo proste instrukcje dotyczące stosowania domowych środków konserwujących i zastosuj je w praktyce.
0 Komentarze