Jeśli mimo wszystkich próbowanych diet waga wciąż pokazuje tę samą ilość kilogramów, nie rozpaczaj: być może przyczyną są produkty, które zapobiegają utracie wagi.
Dietetycy na całym świecie są zgodni co do tego, że żywność zawierająca "ukryte" składniki odżywcze stanowi poważne zagrożenie dla Twojej sylwetki. Wiele osób wierzy, że jeśli będziesz jeść tylko beztłuszczowe sery, mleko, serki, jogurty i kefiry, to nadprogramowe kilogramy same znikną. I na próżno! Amerykańscy naukowcy dowiedli ostatnio, że żywność beztłuszczowa prowadzi do niezdrowej otyłości. Spożywając tłuszcze, szybko zaspokajamy głód, a uczucie sytości utrzymuje się przez długi czas. Produkty o frakcji masy tłuszczowej 0% prawie nie sycą - po krótkim czasie jesteśmy znowu głodni i zaspokajamy głód kefirem beztłuszczowym, a potem jogurtem i tak przez cały dzień. Ser beztłuszczowy ma czasem wyższą zawartość kalorii niż tradycyjny ser beztłuszczowy, ponieważ dodaje się do niego substancje wzmacniające smak. Przeciętnie dieta zawierająca produkty beztłuszczowe zwiększa wartość kaloryczną naszej diety o 250 kcal. Które pokarmy stanowią więc zagrożenie dla naszego organizmu i uniemożliwiają nam osiągnięcie wymarzonej sylwetki? Poniżej przedstawiamy listę 9 produktów psujących twoją sylwetkę podczas diety.
1. Wszystkie przekąski zawierające węglowodany
Podczas odchudzania należy wyeliminować krakersy, chipsy, chleb, produkty ryżowe, paluszki i inne podobne pokarmy, które w organizmie są przekształcane w węglowodany proste.
Po ich spożyciu wzrasta poziom glukozy we krwi i zwiększa się wydzielanie insuliny, co prowadzi do zamiany cukru w tłuszcz. Powoduje to ponowne obniżenie poziomu glukozy i ponowny apetyt na słodycze i przekąski.
2. Gotowe mrożone posiłki
Żywność ta jest łatwa w przygotowaniu, ale wielu producentów stosuje w niej bardzo duże ilości soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi do złego samopoczucia i spowalnia utratę wagi.
Sprawdź również: Co jeść, żeby schudnąć?
3. Batony błonnikowe
Błonnik jest ważnym składnikiem naszej diety, który daje uczucie sytości nawet wtedy, gdy ograniczamy spożycie kalorii. Błonnik powinien pochodzić z owoców i warzyw, a nie być dostarczany w dużych dawkach w postaci batonika.
Może to prowadzić do bólu brzucha, biegunki lub zaparć. Co więcej, większość batonów zawiera duże ilości cukru i sztucznych dodatków. Żywność o niskiej zawartości tłuszczu nie przyczynia się do utraty wagi.
4. Żywność o niskiej zawartości tłuszczu
Spożywając żywność o niskiej zawartości tłuszczu, zjadamy o 30% więcej niż w przypadku żywności beztłuszczowej, co skutkuje wyższym spożyciem kalorii.
Fakt, że dany produkt ma niską zawartość tłuszczu, nie oznacza, że jest zdrowy. Producenci często zwiększają ilość cukru, soli i innych szkodliwych substancji w takich produktach, tracąc ich zalety.
5. Soki owocowe
Wiele mówi się o sztucznych sokach owocowych, ale nawet te prawdziwe nie są zalecane przy odchudzaniu. Nawet lekko słodzone soki owocowe zawierają dużo cukru.
Owoce w zwykłej postaci są o wiele zdrowsze, ponieważ zawierają dużo błonnika. Spożywanie soków owocowych prowadzi do wzrostu poziomu glukozy, co prowadzi do konsekwencji, o których pisaliśmy wcześniej.
6. Sztuczne substancje słodzące
Napoje bezkaloryczne, popularne w dietach niskowęglowodanowych, również mają negatywny wpływ na dietę. Czując słodki smak, nasz organizm przygotowuje się do przyswojenia węglowodanów.
Picie tych napojów zwiększa także apetyt na słodycze. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest picie wody z cytryną lub nawet wody gazowanej.
7. Owoce tropikalne
Większość owoców tropikalnych zawiera dużo cukru, co powoduje problemy w utrzymaniu prawidłowej diety.
Zamiast owoców lepiej jest wybierać niewielkie ilości orzechów lub warzyw.
8. Chleb pełnoziarnisty
Chociaż jest nieco zdrowsze od białego pieczywa, nadal zawiera dużo węglowodanów i soli. Lepiej jest zrezygnować z jedzenia chleba lub znacznie je ograniczyć w trakcie diety.
9. Żywność w dużych opakowaniach
Oszczędzanie pieniędzy nie jest opłacalne, gdy jesteśmy na diecie. Kupowanie żywności w dużych opakowaniach - takich jak makaron, płatki śniadaniowe czy chipsy - oznacza, że zjadasz o wiele więcej niż w przypadku małych opakowań.
Mózg wie, że dostępne jest jeszcze więcej jedzenia i dlatego instynktownie czeka na kolejną porcję.
0 Komentarze