W dobie sztucznych barwników, słodzików, stabilizatorów i innych wątpliwych składników umiejętność czytania etykiet żywności staje się coraz ważniejsza. Dzięki poświęcieniu nieco większej ilości czasu na sprawdzenie zawartości interesującej Cię żywności, minimalizujesz ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów.
Oto siedem szkodliwych składników, których nie należy stosować, jeśli dbasz o swoje zdrowie
1. Barwnik karmelowy
Barwnik karmelowo-siarczynowy amonu jest powszechnie stosowany do barwienia napojów gazowanych, chociaż w kampaniach reklamowych słyszymy tylko o barwnikach naturalnych. W rzeczywistości substancja o nazwie 4-metyloimidazol, która jest stosowana w barwnikach karmelowych, została uznana za rakotwórczą w wyniku badania przeprowadzonego w 2011 r. przez Center for the Use of Science in the Public Interest. Dlatego napoje zawierające ten składnik najlepiej odstawić na tylną półkę w sklepie.
2. Tłuszcze trans
Sztuczne lub uwodornione tłuszcze są dodawane do żywności w celu poprawy jej smaku i przedłużenia trwałości niemal wszędzie - od deserów po produkty mięsne. Żywność typu fast food jest szczególnie znana z tego, że zawiera duże ilości tłuszczów trans. Dietetycy ostrzegają, że tłuszcze trans mają negatywny wpływ na metabolizm, podnoszą poziom złego cholesterolu i zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w szczególności choroby wieńcowej serca. Uwodornione tłuszcze w codziennym pożywieniu mogą być też szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących mam
3. Glutaminian monosodowy
Glutaminian monosodowy, czyli wzmacniacz smaku, który może się ukrywać pod kodem E-621, był początkowo dodawany tylko do zup i kiełbas, ale dziś można powiedzieć, że produkty bez glutaminianu sodu są bardzo rzadkie. Składnik ten wywołał wiele dyskusji na temat tego, jak bezpieczny i uzasadniony jest jego dodatek, a nasze kubki smakowe postrzegają go jako coś "ekstra smacznego". Dietetycy są jednak bezwzględni wobec glutaminianu - zarzuca się mu wywoływanie uzależnienia od jedzenia i toksycznego wpływu na mózg.
4. Carrageenan
Zagęstnik E407 z rodziny polisacharydów pochodzących z czerwonych alg, stosowany w przemyśle spożywczym do nadawania gładkiej konsystencji kefirowi, serowi, jogurtowi, czekoladzie, śmietanie, lodom i galaretkom. Jej całkowicie naturalne pochodzenie może czynić ją substancją bezpieczną, ale naukowcy ostrzegają, że może ona powodować wiele chorób przewodu pokarmowego, w tym raka jelita grubego.
5. Sztuczne substancje słodzące
Sztuczne słodziki zyskały światową sławę jako substancje zapewniające słodycz potrawom bez dodawania kalorii. Najbardziej znanymi syntetycznymi substytutami cukru są ksylitol, aspartam i sukraloza. Chociaż ich zerowa zawartość kalorii stwarza iluzję, że taki produkt jest korzystny, minusy nadużywania tych składników są dość oczywiste: toksyczność pokarmowa, ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, zwiększony apetyt, co powoduje, że można zjeść znacznie więcej, niż się zaoszczędziło na cukrze.
6. Syrop glukozowo-fruktozowy
Syropy glukozowo-fruktozowe to składnik stosowany do słodzenia szerokiej gamy produktów spożywczych: wypieków, deserów, sosów sałatkowych, ketchupu, słodkich napojów. W wielu badaniach powiązano syrop glukozowo-fruktozowy z ryzykiem otyłości i cukrzycy typu 2. Ponadto obecność tej substancji słodzącej jest sygnałem, że produkt będzie nadmiernie słodki i będzie zawierał puste kalorie.
7. Cukier
Niestety dla osób spożywających słodycze, to właśnie sacharoza została uznana za składnik powodujący przeładowanie węglowodanami, które nie odpowiada potrzebom organizmu. Mówiąc prościej, spożywamy więcej cukru niż potrzebujemy - jest to najbardziej oczywista przyczyna nadwagi. Najczęstszą przyczyną jest nieznajomość rzeczywistej zawartości cukru w żywności, np. 100 mililitrów napoju gazowanego zawiera 4-5 łyżeczek cukru w szklance herbaty. Jeśli cukier jest jednym z trzech pierwszych składników na etykiecie, lepiej go nie kupować. Cukier może zwiększyć ryzyko insulinooporności, cukrzycy, chorób układu krążenia i nadciśnienia. Jest też powiązany z zaburzeniami poznawczymi takimi jak demencja i choroba Alzheimera. Dowiedz się jak zastąpić cukier w diecie na stronie - zdrowienatacy.pl/poradnik-dietetyczny/clep/jak-zastapic-cukier-w-diecie.html
0 Komentarze